Ortakent Yahşi

Yarımada'nın En Uzun Sahili

Sektörde 32. Yıl...
Dilekagaci Boutique Hotel

3500 yıl öncesine dayanan ve Miken uygarlığı döneminde yerleşik düzene geçilen Ortakent’te geçmişin izleri hala kendini göstermektedir. Roma ve Bizans kalıntılarını taşıyan bölgenin Osmanlı döneminde de önemli bir yerleşim birimi olduğu mezar taşlarından ve kulelerden anlaşılmaktadır. “Güzel, yakışıklı” anlamına gelen Yahşi’nin de aynı tarihi dönemlerden geçtiği sanılmaktadır.

Ortakent-Yahşi, Bodrum Yarımadası’nın batısında kalan, eski köy özelliğini koruyabilmiş yeşilliklerin arasından uzanan ince yollarla denize inilen bir beldedir. Bodrum şehir merkezine yaklaşık karadan 7 km, denizden 3 mil uzaklıktadır. Halen bozulmamış köy dokusu, mandalina bahçeleri ve mavi bayraklı deniziyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Köy içine doğru girdiğinizde, geçen yüzyıldan kalma eski taş evler ve tepedeki eski değirmenler gözünüze ilk çarpacak özelliklerden birkaçıdır.

Belde sınırları içinde tarihi yel değirmenleri ve Osmanlı Kule evler, Rahip Episkopi'ye ait kilise kalıntıları bulunmaktadır. Kabakum plajından başlayıp Ortakent, Yahşi ve Deve plajlarını kapsayan sahil şeridi temizliği ve sessizliğiyle ilgi çekmektedir. Coğrafi konumu nedeniyle elverişli rüzgarlara açık olan beldede yelken, rüzgar sörfü, katamaran gibi su sporları yapılabilir, Nisan ve Kasım ayları boyunca denize girilebilir. Ayrıca bisiklet, trekking, hiking, binicilik gibi doğa sporlarına uygun parkur ve tesisler mevcuttur. Bunun yanı sıra beldede amatör golf sahası ve tenis kulübünden de yararlanılabilir.